Manuál

Jak se příhlásit
Do prohlížeče napište adresu www.fcsb.cz/wp-admin. Do přihlašovacího formuláře vyplňte své uživatelské jméno a heslo. Stejný odkaz najdete i na hlavní stránce v boxíku DŮLEŽITÉ ODKAZYPŘIHLÁSIT.

Zapomenuté heslo
Do prohlížeče napište adresu www.fcsb.cz/wp-admin a klikněte na volbu Zapomněli jste heslo? Do zobrazeného pole zadejte uživatelské jméno nebo e-mail, který byl použitý při registraci.

Jak přidat nový příspěvek
Po přihlášení se vám zobrazí prostředí redakčního systému WordPress. V levém menu najeďte myší na volbu PŘÍSPĚVKYVYTVOŘIT PŘÍSPĚVEK.

Do zobrazeného formuláře zadejte NADPIS. Ten by měl pro přehlednost VŽDY ZAČÍNAT názvem kategorie, pro kterou je příspěvek určený. Například pro příspěvek určený kategorii U10 by měl být nadpis ve tvaru – U10: Nominace k utkání s Realem Madrid.

Text příspěvku vepište do příslušné části. Text je možné formátovat podobně jako například ve Wordu – můžete do textu vkládat obrázky, tabulky, mapy atp.

V pravém menu RUBRIKY je třeba VŽDY zvolit PŘÍSLUŠNOU KATEGORII (např. Muži A, U10 atp.) V případě, že chcete, aby se váš příspěvek zobrazil i na HLAVNÍ STRÁNCE fcsb.cz, je potřeba zatrhnout i rubriku !NOVINKY.

Příspěvek lze doplnit o obrázek – Vpravo dole klikněte na odkaz Zvolit náhledový obrázek a vyberte obrázek z galerie již nahraných nebo nahrajte obrázek vlastní. Doporučený rozměr pro obrázky je 600×350 pixelů. Větší obrázky WordPress automaticky upraví. Pokud obrázek nepřidáte, WordPress příspěvek doplní o univerzální obrázek.

Jak bude váš nový příspěvek vypadat si můžete zkontrolovat kliknutím na tlačítko NÁHLED. Pokud jste s podobou svého příspěvku spokojeni, klikněte na tlačítko PUBLIKOVAT a příspěvek se zveřejní.

Příspěvky se zobrazují v příslušných kategoriích (podle zvolené RUBRIKY). Pokud jte zatrhli i možnost !NOVINKY, zobrazí se také na hlavní stránce fcsb.cz.

Jak přidat do příspěvku obrázek, mapu nebo tabulku
Text příspěvku vepište do příslušné části. Text je možné formátovat podobně jako například ve Wordu – můžete k textu vkládat obrázky, tabulky, mapy atp.

Pro přidání jednoho obrázku klikněte v horní nabídce na volbu VložitMediální soubory. V nově otevřeném okně vyberte obrázek, který do textu chcete přidat.

Pokud chcete nahrát obrázek vlastní, přepněte si zobrazení na volbu Nahrávání souborů a kliknutím na tlačítko Vybrat soubory, vyberte v počítači obrázek, který chcete nahrát. Obrázek je také možné přetáhnout pomocí myši. Vložení obrázku potvrďte kliknutím na tlačítko Vložit do příspěvku. Stejným způsobem lze do příspěvku přidat například wordovský dokument, PDF soubor nebo tabulku z Excelu.

Pro vytvoření tabulky slouží volba Tabulky. Následně stačí vybrat, kolik má mít tabulka sloupců a řádků. Pomocí volby Buňka, Řádek a Sloupec můžete slučovat několik buněk tabulky do jedné, přidávat další řádky a sloupce.

Kromě obrázků, dokumentů a dalších souborů lze do příspěvku vložit také mapu. Odkaz na místo na mapě vyhledejte v mapách Google. Klikněte na volbu Sdílet a na záložce Vložení mapy si zkopírujte HTML kód.

Nyní se vraťte do redakčního systému WordPress a pole pro zadávání textu si přepněte z Editoru na HTML. Zkopírovaný odkaz z Googlu nyní vložte do příspěvku (Ctrl+V), přepněte si zpět zobrazení Editor a příspěvek s mapou Zveřejněte.

Jak naplánovat událost do kalendáře
Události slouží k přidávání záznamů do kalendáře. Můžete si do něj naplánovat tréninky, zápasy a další události. Kalendář lze jednoduše propojit s aplikací v mobilu a rodiče a hráči tak budou mít vždy aktuální informace o nadcházejícím programu.

Událost do kalendáře přidejte prostřednictvím nabídky v levém postranním menu Události a kliknutím na tlačítko Vytvořit událost.

Stejně jako v případě příspěvků je vhodné uvést název události kategorií pro kterou je určený. Pro zadání turnaje kategorie U13 by tedy měl název události vypadat: U13: Turnaj v Londýně.

V boxu DATUM A ČAS UDÁLOSTI zadejte datum, začátek a konec události. V případě, že akce nemá pevně ohraničený čas (např. celodenní turnaj) zadejte pouze datum a zatrhněte volbu Celodenní událost, případně volbu Žádný čas konce.

Do pole pro zadávání textu napište popis události, nominaci a další informace. Postup je úplně stejný jako v případě vytváření Příspěvků.
V pravé části nezapomeňte přiřadit Události příslušnou kategorii (U13, U10, Muži A atp). Kliknutím na tlačítko Publikovat záznam do kalendáře zveřejníte.

Jak vytvořit opakující se událost
U opakujících se událostí (typicky například u tréninků není třeba vytvářet záznam pro každý trénink zvlášť. U opakující se události proto zatrhněte volbu Opakovat a vyberte, jak často se konkrétní událost opakuje. V případě tréninků půjde nejčastěji o týdenní opakování.

V nově otevřeném okně vyberte den, nebo dny (např. úterý + čtvrtek) ve kterých událost probíhá. Z roletky Konec: vyberte, jak dlouho se má událost opakovat. Pro tréninky nejčastěji půjde o konec venkovních tréninků a přechod do haly.

Volbu potvrďte tlačítek Použít a událost naplánujte.

Jak zrušit naplánovaný trénink v kalendáři
V případě, že máte naplánované opakující se události (například tréninky) a potřebujete konkrétní trénink v kalendáři vynechat, klikněte na volbu Vyloučit a vyberte datum, které má být z plánu vyjmuto. Volbu potvrďte kliknutím na tlačítko Použít a celou Událost aktualizujte. Zvolený den se nyní v kalendáři zobrazovat nebude.

Jak propojit kalendář s mobilem
Kalendář lze jednoduše spárovat s mobilním telefonem. V mobilu si zobrazte na webu fcsb.cz kalendář příslušné kategorie, který chcete připojit (například Kalendář U8) a ve spodní části klikněte na volbu Přihlásit se do filtrovaného kalendáře.  Následně zvolte kalendář podle používaného zařízení (Android – Vložit do Googlu, iPhone – Vložit do Apple kalendáře).

Jak vyplnit zápis o utkání
Aby se zobrazovaly výsledky a hráčské statistiky, je nutné vyplnit po odehrání utkání jednoduchý zápis. Všechny mistrovské zápasy budou na webu již naplánované (jakmile je FAČR zveřejní), po odehrání zápasu vstupte prostřednictvím levého menu Utkání do přehledu zápasů.

Pomocí roletky Zobrazit všechny týmy vyberte svůj tým (např. FC Svratka Brno U12) a klikněte na tlačítko Filtrovat. Následně se vám zobrazí odehraná a naplánovaná utkání vašeho týmu.
Otevřete si záznam utkání kliknutím na jeho název (případně přes odkaz Upravit).

V nově otevřeném okně doplňte výsledek utkání (kolonka Goals) pro domácí i hosty. Můžete (ale nemusíte vyplnit i průběžné stavy, 1. poločas, 2. poločas). Poslední políčko Výsledek se vyplní automatiky po uložení zápisu.

Aby se hráčům započítávaly statistiky (odehraná utkání, góly, nahrávky, karty) je potřeba ještě doplnit soupisku. Vpravo ve spodní části najdete seznam hráčů daného týmu. Zatrhněte příslušné pole u těch hráčů, kteří do utkání nastoupili.

V případě, že hráč v seznamu není klikněte na odkaz Zobrazit více, čímž zobrazíte seznam všech hráčů všech týmů Svratky a příslušného hráče vyhledejte.

Klikněte na tlačítko Aktualizovat a vraťte se zpět k doplnění zápisu. Doplňte střelce branek, případně asistence a žluté a červené karty. U starších ročníků (U17 a výše) lze specifikovat základní sestavu, střídající hráče a další podrobnosti zápasu. Kliknutím na tlačítko Aktualizovat zápis uložíte.

Výsledný zápis vypadá jako na obrázku níže. Pokud zápis nevyplníte, nic se samozřejmě nestane, váš tým ale přijde o zajímavou funkcionalitu, kterou web nabízí. Vyplnění zápisu o utkání stojí zhruba minutu času, odměnou jsou pak zajímavé přehledy, které si hráči rádi zpětně připomenou.

Jak upravit již existující stránku (např. turnaje)
Upravit již existující stránku lze několika způsoby – tím nejjednodušším je úprava prostřednictvím nabídky rychlých voleb, která se vám po přihlášení k účtu zobrazí v horní části stránky.


Stačí si pak v internetovém prohlížeči otevřít libovolnou stránku – v našem případě stránku s nabídkou turnajů – a kliknutím na možnost Upravit stránku přejdete do režimu editace.

Po doplnění všech změn nezapomeňte kliknout na tlačítko Aktualizovat, aby se všechny změny uložily.